יצירת קשרים חכמים

למדו את בני המשפחה לא לקבוע פגישות פנים אל פנים עם אנשים שהם "פוגשים" באינטרנט, ולא לשתף מידע אישי עם זרים באינטרנט. הכלים של Google מאפשרים לכל בני המשפחה לקיים בקלות אינטראקציה מקוונת עם האנשים שאתם מכירים, ולהימנע מאלה שאינכם מכירים. כאשר בני המשפחה הצעירים מתחילים להשתמש בכלי תקשורת מקוונים כגון Hangouts,‏ Google+‎ ו-Blogger, הצעד הראשון שכדאי לעשות הוא להסביר להם איך עושים את הבחירות החכמות ואיך להתנהג כאזרח דיגיטלי טוב.

עצות מהשותפים שלנו

עמותת אשנב – אנשים למען שימוש נבון באינטרנט

ככלל, מומלץ לא לאפשר לילדים לשוחח עם זרים באתרים שאינם מיועדים לילדים לא רק בגלל הסכנה של מפגש אמיתי או חשיפה לזרים או פדופילים, אלא גם על מנת למנוע מצב בו הילד ינדב מידע פרטי אשר יאפשר לפגוע בו מאוחר יותר. הפתרון הטוב הוא לשוחח עם הילד ולעודד אותו לשוחח אך ורק עם מכרים שלו ורק לאחר שוידא את זהותם. אם ברצונכם עדיין לחסום את הגישה של ילדיכם ברמה הטכנולוגית, ניתן לעשות זאת במסגרת תוכנות הבקרה ההורית. בנוסף, מספר תוכנות מעקב מאפשרות מעקב אחר פעילות הילדים ברשת, אלא שהשימוש בהן עשוי להיות פוגעני לפרטיות הילדים ואף להיות מדאיג יותר כלפי ההורים. הנושא מדאיג במיוחד כאשר מדובר עלבני נוער, ששולטים במידה רבה בסדר היום שלהם ובמקומות בהם הם נמצאים.

המועצה הלאומית לשלום הילד

קיימות תוכנות הגנה שמופעלות היום בשוק המזהירות הורים בזמן אמת כאשר עולים במהלך השיחה בצ'ט תכנים חשודים. עם זאת אין תחליף לקשר של ההורים על הילד והסברה מתאימה בנושא מצידם. עליכם להבהיר לילדים כי החיסרון באינטרנט הוא שלא ניתן לדעת מי באמת פוגשים ועם מי משוחחים ולכן הוא יכול להיות מסוכן. בקשו מהם לא להאמין לכל אחד (ילדים ומבוגרים), שכן גולשים יכולים להתחזות או להעמיד פנים שהם מישהו אחר. ההסברה צריכה להתייחס גם לסכנות הכרוכות במפגש עם זרים מהאינטרנט ומתן כלים להכרות מסוג זה. בקשו מילדיכם לברר מיהו האדם מעבר למסך, לקיים עימו שיחת וידאו, ולהנחות אותם כי במידה והם פוגשים חבר חדש עליהם ליידע אתכם, לברר שאיננו מתחזה ורק אז להיפגש עמו בביתכם ובנוכחותכם. ניתן להסביר לילדים לא לפחד לדחות שיחה או חברות עם אנשים שהם אינם מכירים. אפשר לבקש מהילדים לאשר את חבריהם ברשת החברתית ביחד אתכם. מעקב וחדירה לפרטיות של הילד עלולים לערער את האמון של הילד בהורה ולהוביל להתרחקות וסגירות. יצירת אווירה של שיתוף ותקשורת פתוחה המלווה בהסברה יכולים להקטין את הסיכון.

איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC-IL)

בני נוער וגם ילדים, יוצרים קשרים דרך הרשת עם ילדים שאינם מוכרים להם מסביבתם הקרובה. הקשרים נוצרים באמצעות רשתות חברתיות וגם דרך פורומים סביב ענין משותף כמו מוסיקה, ספורט ותחומי ענין אחרים. באופן טבעי, מובילים הקשרים האלה לעיתים לרצון להיפגש. מרבית הקשרים הם קשרים חיוביים, אבל יש ברשת כמו בחיים, מי שמנצל לרעה את האפשרויות הללו. על מנת למנוע את המצב הזה, חשוב שתבהירו לילדיכם בכל עת, שאם ירצו להפגש עם מישהו שפגשו ברשת, עליהם ליידע אתכם ללא תנאי. הורים רבים משתמשים בסיפורי מקרה שהסתיימו ברצח, אונס ומעשי אלימות אחרים, על מנת להסביר לילדים מה שעלול לקרות להם אם יפרו את האיסור הזה. על מנת שילדים ישתפו אתכם ברעיון לפגוש חבר מהרשת, עליהם לקבל מכם מסר המכיל כללים ברורים כיצד עושים זאת. אין טעם למנוע לחלוטין כיוון שזה מזמין הפרה של האיסור ופגישה בסתר. הורים רבים מסייעים לילדיהם להוציא אל הפועל פגישות רשת, ובכך מונעים במקרים רבים סכנה של פגישה ללא ידיעתם. אם ילדיכם מביע רצון לפגישה כזו, עליכם לתאם עם ההורה של הילד שמעבר לרשת את הפגישה ולהתלוות לפגישה עצמה. בגיל ההתבגרות המצב מורכב יותר, כיוון שבני נוער אינם מעוניינים בליווי הורים לפגישות – גם אם לא פגישות רומנטיות. במקרה כזה המסר שלכם צריך להיות ברור: ילד חייב להודיע שהוא הולך לפגישה עם חבר מהרשת. לפגישה יתלווה לפחות חבר אחד, גם אם יצפה מרחוק. הפגישה תיערך במקום ציבורי שבו יש אנשים. חשוב לזכור שבני נוער לא תמיד מיידעים, והדיאלוג המתמיד סביב הנושאים הללו חיוני.

משרד החינוך, המינהל למדע וטכנולוגיה

מעורבות הורים בהרגלי הגלישה של ילדם היא חיונית. שוחחו עם ילדכם על הפעילויות שהוא מבצע ברשת, לא כהטלת מרות אלא כהבעת עניין ושיתוף, היו חברים שלו ברשתות חברתיות ועברו יחד אתו על רשימת החברים שלו. שוחחו עם ילדכם על מקרים מפורסמים שפורסמו בחדשות ונסחו יחד אלו אפשרויות עומדות לרשות הילד כדי להבטיח שמירה מרבית על עצמו.

כלי בטיחות

גלו את כלי הבטיחות של Google שנועדו לעזור למשפחה שלכם לעקוב אחר המוניטין שלה באינטרנט.

YouTube

נהלו תגובות ב-YouTube

אם אתם מקבלים תגובות שאינן מוצאות חן בעיניכם על הסרטונים או על הערוץ שלכם, YouTube מאפשר לכם לחסום אותן. משמעות הדבר היא שכותב התגובות לא יוכל להגיב על התוכן שלכם או לשלוח לכם הודעות פרטיות.

מידע נוסף

כדי לחסום מישהו ב-YouTube, היכנסו לדף הערוץ שלו, שכתובת האתר שלו אמורה להיראות בערך כך: www.youtube.com/user/NAME.

בכרטיסייה 'מידע' של הערוץ, לחצו על סמל הסימון.

לסיום, לחצו על 'חסימת משתמש'.

YouTube

שיתוף סרטונים עם הקהל הנכון בלבד

אם ברצונכם לשמור על פרטיות של סרטון, לשתף אותו עם כמה חברים או להפיץ אותו לעולם כולו, יש הגדרת פרטיות שמתאימה לכל מקרה. ב-YouTube, סרטונים מוגדרים בתור "ציבורי" כברירת מחדל, אך תוכלו לשנות את ההגדרות בקלות ב"הגדרות פרטיות" בעת העלאת הסרטון. אם תשנו את דעתכם מאוחר יותר, תוכלו לשנות את הגדרת הפרטיות של סרטון שכבר הועלה.

מידע נוסף

כדי לשנות הגדרות פרטיות, בקרו ב'מנהל הסרטונים' שלכם.

מצאו את הסרטון שברצונכם לשנות ולאחר מכן לחצו על הלחצן 'ערוך'.

עברו לתפריט הנפתח 'הגדרות פרטיות'.

בחרו 'ציבורי' כדי לשתף את הסרטון עם כולם, 'לא רשום' כדי לשתף עם משתמשים שיש להם קישור לסרטון, או 'פרטי' כדי לשתף עם משתמשים ספציפיים.

לחצו על 'שמור שינויים'.

Google+‎

הפסקת תגובות או תגיות לא רצויות

אם אתם מעדיפים שלא לראות פוסטים של משתמש מסוים ב-Google+‎‏, תוכלו לחסום אותו על ידי מעבר לפרופיל שלו ובחירה באפשרות 'דווח על/חסום את [שם המשתמש]'. תוכלו גם להשתיק פוסטים מסוימים כדי למנוע את הופעתם בזרם שלכם.

מידע נוסף

כדי לחסום מישהו, עברו לפרופיל שלו.

בצד הפרופיל, לחצו על 'דווח על/חסום את [שם המשתמש].

אשרו שברצונכם לחסום אדם זה.

Google+‎

בחרו ממי לקבל עדכונים בזרם שלכם

מה אם מישהו מוסיף אתכם למעגלים שלו, אבל אתם לא מעוניינים בקשר איתו? אם אינכם רוצים לחסום אותו, תוכלו פשוט להשתיק אותו. כאשר משתיקים מישהו, פשוט מפסיקים לקבל הודעות ממנו או מהדף שלו.

מידע נוסף

פתחו את Google+‎.

עברו לפרופיל/לדף של מישהו.

לחצו על החץ מתחת לתמונת הפרופיל ולמידע שלו.

בחרו באפשרות "השתק את [שם המשתמש/הדף]".

YouTube

שליטה על תגובות

קל לווסת את התגובות בערוץ ה-YouTube שלכם. תוכלו למחוק תגובות, או למנוע פרסום של תגובות מאנשים מסוימים או עם מילות מפתח מסוימות לפני שאתם בודקים אותן.

מידע נוסף

כדי לווסת תגובות, לחצו על החץ בפינה השמאלית העליונה של תגובה כדי לראות את האפשרויות.

לחצו על 'הסר' כדי להסיר את התגובה מ-YouTube.

לחלופין, לחצו על 'חסום מהערוץ' כדי לחסום מהמשתמש את האפשרות לפרסום תגובות על סרטונים בערוץ שלכם.

בהגדרות תגובות, תוכלו להגדיר שכל תגובה חדשה דורשת את אישורכם לפני פרסומה, או להשבית את התגובות.

בהגדרות התגובות תוכלו להגדיר מסננים שיקבעו מי יכול לפרסם תגובות בערוץ שלכם. כמו כן אפשר לחסום תגובות המכילות מילים מסוימות.

כלי בטיחות נוספים