לא רק לצפות מן הצד

באינטרנט או לא, הבריונות מזיקה. למדו את המתבגרים במשפחה שלכם מהי תקשורת מקובלת ולא מקובלת באינטרנט. אם אתם חושדים שאחד מהילדים שלכם נפל קרבן לבריונות או שהוא מעורב בפעילות בריונית, אל תעמדו מהצד. העצות מהשותפים שלנו עשויות לעזור לכם לקיים את השיחות האלה.

עצות מהשותפים שלנו

עמותת אשנב – אנשים למען שימוש נבון באינטרנט

ילדכם עשוי להיות חשוף לאותן הטרדות אשר קיימות במגרש המשחקים גם בעת שהוא גולש ברשת: הטרדות בפורומים, מסרים פוגעניים ברשתות חברתיות, פרסום מידע אישי על אודותיו, חרם ופרסומים פוגעים אחרים. לצערנו, למעט אזהרת הילד מראש והדרכתו כיצד אפשר לדווח על הטרדות אלה, אין עדיין דרך אמיתית לטפל בבעיית הבריונות. רצוי לדווח על הבריונות לרשויות המוסמכות וכן לפנות להנהלת האתר ממנה הבריונות מבוצעת.

המועצה הלאומית לשלום הילד

חלק מתוכנות הסינון כיום מאפשרות למנוע מהילד לכתוב קללות או לקבלן, אך שוב, אין תחליף להסברה. ידוע כי בריונות ברשת הינה תופעה שכיחה ולכן חשוב לשוחח עם הילדים על כך. הסבירו לילדכם על הכוח והפוטנציאל שיש לרשתות החברתיות כמקום המאפשר הטרדות והצקות, והנזק שנגרם לילד אינו קטן יותר מאשר הצקות שנעשות במרחב אחר, כגון בכיתה. הזכירו לילד את הכלל "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברייך". אלימות, השפלה, חרם, וכינויי גנאי אינם כואבים פחות בעולם הוירטואלי ואינם הופכים משהו שלילי ואסור למשהו נסבל ומותר.

איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC-IL)

היו קשובים: ילדים צריכים לדעת שאסור לפגוע באחרים, וכאשר נפגעים מבריונות ברשת יש למי לפנות וחשוב לעשות זאת. היבט חשוב נוסף הוא האחריות ההדדית, שיש ללמד ילדים לקחת על עצמם. ילדים אינם מודעים לתופעה החברתית הנפוצה שבה כאשר פוגעים במישהו בפרהסיה, לעיתים איש לא יסייע לו כיוון שכל אחד חושב בליבו שמישהו אחר יושיט לו יד. חשוב שנספר לילדים על התופעה הזו כדי שהם יבינו שאם מישהו נפגע והם לא מסייעים לו הוא עלול להישאר ללא עזרה.

דברו על זה: תופעת ה"חרם" קיימת היום גם באינטרנט כמו בחיים. ילדים מצטרפים לקבוצות חרם כיוון שהם חוששים שיטילו עליהם חרם אם לא יעשו כך. חשוב מאד לדבר עם הילדים על התופעות האלה, לשאול ולהתעניין כדי להבין האם קיימת התופעה בחברת הילדים של ילדיכם ואם הוא חלילה נפגע.חשוב גם לדעת האם יש מישהו מחבריו שנפגע וחשוב איך ניתן לעזור.

  • שימו גבולות: הסבירו לילדיכם שבריונות ברשת כמו בחיים אסורה, פוגעת וניתנת למניעה.
  • פעלו לייזום פעולות חברתיות שונות יחד עם בית הספר על מנת למנוע תופעות של בריונות. שיתוף הפעולה עם הקהילה עוזר מאד במקרים הללו- במניעה ובטיפול.

משרד החינוך, המינהל למדע וטכנולוגיה

בריונות היא תופעה מדאיגה. מקורה אינו ברשת, אך קלות הפרסום והפצת המידע ברשת האינטרנט יחד עם האפשרות לעילום שם, מאפשרת מצע לגילויים של בריונות. ילדכם עלול להיות חשוף לביטויים וסרטונים אלימים. תנו לו את הכוח להשפיע ולמגר את הבריונות מהרשת. הראו לו כיצד בכלים טכנולוגיים ניתן לדווח על סרטונים לא ראויים, על קבוצות ופרסומים פוגעים. שוחחו אתו על ההבחנה בין הלשנה לדיווח ולמי ניתן לפנות במקרה של אלימות. זכרו! – אלימות ברשת היא אלימות לכל דבר.

כלי בטיחות

גלו את כלי הבטיחות של Google שנועדו לעזור למשפחה שלכם לעקוב אחר המוניטין שלה באינטרנט.

YouTube

נהלו תגובות ב-YouTube

אם אתם מקבלים תגובות שאינן מוצאות חן בעיניכם על הסרטונים או על הערוץ שלכם, YouTube מאפשר לכם לחסום אותן. משמעות הדבר היא שכותב התגובות לא יוכל להגיב על התוכן שלכם או לשלוח לכם הודעות פרטיות.

מידע נוסף

כדי לחסום מישהו ב-YouTube, היכנסו לדף הערוץ שלו, שכתובת האתר שלו אמורה להיראות בערך כך: www.youtube.com/user/NAME.

בכרטיסייה 'מידע' של הערוץ, לחצו על סמל הסימון.

לסיום, לחצו על 'חסימת משתמש'.

YouTube

שיתוף סרטונים עם הקהל הנכון בלבד

אם ברצונכם לשמור על פרטיות של סרטון, לשתף אותו עם כמה חברים או להפיץ אותו לעולם כולו, יש הגדרת פרטיות שמתאימה לכל מקרה. ב-YouTube, סרטונים מוגדרים בתור "ציבורי" כברירת מחדל, אך תוכלו לשנות את ההגדרות בקלות ב"הגדרות פרטיות" בעת העלאת הסרטון. אם תשנו את דעתכם מאוחר יותר, תוכלו לשנות את הגדרת הפרטיות של סרטון שכבר הועלה.

מידע נוסף

כדי לשנות הגדרות פרטיות, בקרו ב'מנהל הסרטונים' שלכם.

מצאו את הסרטון שברצונכם לשנות ולאחר מכן לחצו על הלחצן 'ערוך'.

עברו לתפריט הנפתח 'הגדרות פרטיות'.

בחרו 'ציבורי' כדי לשתף את הסרטון עם כולם, 'לא רשום' כדי לשתף עם משתמשים שיש להם קישור לסרטון, או 'פרטי' כדי לשתף עם משתמשים ספציפיים.

לחצו על 'שמור שינויים'.

Google+‎

הפסקת תגובות או תגיות לא רצויות

אם אתם מעדיפים שלא לראות פוסטים של משתמש מסוים ב-Google+‎‏, תוכלו לחסום אותו על ידי מעבר לפרופיל שלו ובחירה באפשרות 'דווח על/חסום את [שם המשתמש]'. תוכלו גם להשתיק פוסטים מסוימים כדי למנוע את הופעתם בזרם שלכם.

מידע נוסף

כדי לחסום מישהו, עברו לפרופיל שלו.

בצד הפרופיל, לחצו על 'דווח על/חסום את [שם המשתמש].

אשרו שברצונכם לחסום אדם זה.

Google+‎

בחרו ממי לקבל עדכונים בזרם שלכם

מה אם מישהו מוסיף אתכם למעגלים שלו, אבל אתם לא מעוניינים בקשר איתו? אם אינכם רוצים לחסום אותו, תוכלו פשוט להשתיק אותו. כאשר משתיקים מישהו, פשוט מפסיקים לקבל הודעות ממנו או מהדף שלו.

מידע נוסף

פתחו את Google+‎.

עברו לפרופיל/לדף של מישהו.

לחצו על החץ מתחת לתמונת הפרופיל ולמידע שלו.

בחרו באפשרות "השתק את [שם המשתמש/הדף]".

YouTube

שליטה על תגובות

קל לווסת את התגובות בערוץ ה-YouTube שלכם. תוכלו למחוק תגובות, או למנוע פרסום של תגובות מאנשים מסוימים או עם מילות מפתח מסוימות לפני שאתם בודקים אותן.

מידע נוסף

כדי לווסת תגובות, לחצו על החץ בפינה השמאלית העליונה של תגובה כדי לראות את האפשרויות.

לחצו על 'הסר' כדי להסיר את התגובה מ-YouTube.

לחלופין, לחצו על 'חסום מהערוץ' כדי לחסום מהמשתמש את האפשרות לפרסום תגובות על סרטונים בערוץ שלכם.

בהגדרות תגובות, תוכלו להגדיר שכל תגובה חדשה דורשת את אישורכם לפני פרסומה, או להשבית את התגובות.

בהגדרות התגובות תוכלו להגדיר מסננים שיקבעו מי יכול לפרסם תגובות בערוץ שלכם. כמו כן אפשר לחסום תגובות המכילות מילים מסוימות.

כלי בטיחות נוספים