תוכן שהולם לגיל

כולנו יודעים שהאינטרנט עצום בגודלו. משמעות הדבר היא שתוכן מסוים מתאים למשפחות, ותוכן אחר מתאים יותר למבוגרים בלבד. כלים כמו חיפוש בטוח ומצב בטיחות של YouTube יכולים לסנן מראש תוכן שמיועד למבוגרים, בעוד כלי הדיווח שלנו מאפשרים לכם לסמן חומר פוגעני להסרה.

ל-Google יש מדיניות והנחיות קהילה קפדניות לגבי אופן השימוש בשירותים שלנו. אם אתם מגלים תוכן או התנהגות שמפרים את ההנחיות שלנו בשירותי Google כגון YouTube,‏ Blogger,‏ Google+‎ או Google Play, אתם יכולים להשתמש בכלים שלנו כדי לסמן אותם בקלות לצורך בדיקה.

לדוגמה, כל מי שמפתח אפליקציה ומפיץ אותה ב-Google Play צריך לדרג אותה לפי מערכת דירוג האפליקציות של Google Play. אם אפליקציה דורגה באופן שגוי או אם היא מכילה תוכן בלתי הולם, תוכלו לסמן את האפליקציה לבדיקה – אנו נבדוק אותה וייתכן שנסיר אותה אם היא מפרה את המדיניות שלנו.

ב-YouTube, מומחי המדיניות שלנו בודקים סרטונים שסומנו. פעילות זו מבוצעת 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. אם סרטון מפר את הנחיות הקהילה שלנו, הוא מוסר מהאתר. אם הוא פשוט לא מתאים לכולם, ייתכן שהסרטון יוגבל לגילאים מסוימים, כדי שמשתמשים צעירים יותר לא יוכלו לצפות בו. וכאשר שותף YouTube מעלה סרטון לקטעי התכניות או הסרטים שלנו, הוא נדרש לדרג כל תוכן שמיועד למבוגרים.

וזה רק קצה הקרחון. עיינו בתכונות הבטיחות הנוספות שלנו בסרגל הצד, ותראו מה עוד אתם יכולים לעשות כדי לאפשר לכל בני המשפחה שלכם ליהנות מהגלישה באינטרנט ולעשות זאת בצורה בטוחה.

עצות מהשותפים שלנו

עמותת אשנב – אנשים למען שימוש נבון באינטרנט

קיימים מספר כלים שיכולים לסייע להורים למנוע גישה של ילדים לתכנים בלתי הולמים לילדים כאשר מדובר בחשיפה לא מכוונת. חשוב לזכור שאף כלי אינו מושלם, ועשויות להיות לא מעט בעיות בשירות ולכן הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא לשוחח עם הילדים על קיומם של תכנים אלה ועל כך שבמקרה והילד נחשף לתכנים מסוג זה הוא תמיד יכול לסגור את הדפדפן. ההורים, או הילדים יכולים להשתמש בתכנה לבקרה הורית, בתוסף בקרה הורית לדפדפן או במערכת בקרה הורית שהינה חלק ממערכת ההפעלה.

כחלק מהאופי של הרשת, חופש הביטוי ברשת הינו ערך עליון וכל קבוצה שמעוניינת להביע את דעותיה זכאית לעשות כן. עם זאת, הורים, כמי שמחליטים על חינוך ילדיהם, זכאים לקבוע כי ילדיהם לא יחשפו לתכנים מסוג מסוים. לצורך כך, קודם כל יש לשוחח עם הילדים ולהבהיר להם שתכנים מסוג זה קיימים ברשת, וכי אם יתקלו בהם עליהם לפנות להורים, לשוחח עמם על הסכנות, על קיומן של הדעות השונות ועל הדרך הנכונה מצד ההורים להתמודד עמן. כמו כן, ניתן להשתמש בתוכנות סינון, כאמור למעלה, על מנת לסנן את האתרים האלו מתוך רשימה. יש לשים לב שרשימת אתרי השנאה אינה ממצה, ועשויה להתעדכן כל יום.

המועצה הלאומית לשלום הילד

בקשו מהילדים כי אם האדם שאיתם הם משוחחים כותב משהו שגורם להרגיש להם לא בנוח או מדבר בגסות, לצאת מהשיחה מיד ולספר לכם על כך. כמו כן, בקשו מהם כי במקרה ומישהו שולח להם תמונות גסות שיספרו לכם על כך על מנת לחסום קבלת דואר מאותה הכתובת. קיימות כיום תוכנות הגנה בסיסיות באמצעותן ניתן לחסום אתרים או תכנים שאינם מתאימים לילדים או לחלופין להתקין דפדפן שיאפשר גלישה באתרים מאושרים בלבד. בדקו את ההצעות, גם אצל ספק האינטרנט שלכם, ואל תהססו לעשות בהן שימוש. אל תהססו לדבר על הנושא עם הילדים שוב ושוב. הסבירו להם כי אם מישהו מבקש מהם לא לספר להורים על תכנים לא נעימים, או מפחיד אותם, תמיד תגנו עליהם ובמצב כזה עליהם לשתף אתכם. הסבירו להם את כלל זה גם בהקשר של שידול לפגישה תחת איום והפחדה.

כוונו את הילדים כי אם הם הגיעו לאתר, פורום או צ'ט שמדברים על דברים שעלולים לפגוע בבריאותם או הקשורים בפגיעה עצמית כלשהי, עליהם לא לקרוא את הכתוב ולשתף בכך את ההורים או אדם בוגר אחר הקרוב אליהם."

איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC-IL)

כולנו כהורים שמחים על כך שיש לילדינו הזדמנות ללמוד על העולם גם דרך האינטרנט. לכולנו יש גם מחשבות על איך אפשר להנות מהאינטרנט, אבל להישאר בשליטה על התכנים. שליטה מוחלטת היא בלתי אפשרית. מה שכן אפשרי הוא ניהול של דיאלוג, שיתוף מידע עם הילדים והבעת ענין בתכנים אליהם הם נחשפים. יש כמה הזדמנויות שבהן תוכלו לנהל שיחות כאלה: בנסיעה משותפת במכונית, סביב שולחן ארוחת הערב, והזדמנות שלא כדאי להפסיד היא יציאה לגלישה משותפת. בקשו מהילדים הצעירים שלכם להצטרף למסע כזה מפעם לפעם. אל תתביישו להיות התלמידים: שאלו שאלות כמו: אילו אתרים אתה מעדיף, איך אתה בוחר את האתרים שאתה גולש אליהם? מה אתה עושה אם אתה פוגש תוכן מפחיד, מגעיל, מסית וכד'. למי אתה חושב שתפנה אם אתה מרגיש שהתוכן הזה משפיע עליך בדרך לא טובה? הבעת ענין תעזור לילדים שלכם להבין שאתם יכולים לשמש כתובת ושיש לכם דרך לעזור. מרבית הילדים לא מעוניינים לסכן את עצמם ולמרות הסקרנות הטבעית שלהם, הם יודעים שיש אתרים שאליהם אתם לא תשמחו שהם יגלשו. אל תהססו לומר להם באילו אתרים אתם שמחים שהם גולשים ובאילו לא. ולבסוף: סוגיית הסינון. אם החלטתם להתקין סינון, חשוב מאד לעדכן את הילד ולומר לו שאתם עושים זאת, מתוך אחריות ודאגה לשלומו. אמרו לו גם שמידי פעם תרצו לעיין בהיסטוריית הגלישה שלו. ילדים ששומרים עליהם, נוטים גם לשמור על עצמם. חסכו מעצמכם את המבוכה של הצורך לגלות לילד שעקבתם אחריו, לאחר מעשה.

הרשת מלאה בלוגים (יומני רשת) ופורומים שבהם נותנים תמיכה זה לזה נערים ונערות עם הפרעות אכילה. יש לזכור, שהתמיכה היא להמשך עשיית נזק גופני. מהדוגמה הבאה אפשר ללמוד על התופעה- כך כותבת נערה המציגה עצמה כבת 14 בבלוג שלה:

"אבל אני מאושרת!!! אני עוד פעם מישקל 44! אין אין אני כזות מאושרת !

אני חייה על כרוב , אורז ומסטיקים.

אכשיו רק צריך לישמור על זה ולנסות לרדת עוד… תודה לכל מי שתמך"

חשוב מאד להורים ולאנשי חינוך להיות עירניים להופעת הפרעת אכילה. על מנת להבין את התופעה חשוב גם להכיר אתרים כאלה על מנת להבין עד כמה הם מהווים מקור לסיוע עבור הלוקים בה. אם אתם מכירים נער או נערה שזקוקים לעזרה, חשוב לפנות לסיוע רגשי מקצועי.

משרד החינוך, המינהל למדע וטכנולוגיה

רשת האינטרנט יוצרת לנו ולילדנו עושר רב של הזדמנויות מגיל צעיר: חיבור בין אנשים, צריכת מידע, תקשורת, במה להבעת דעות ועוד. לצד זה חשוב להבין כי בגיל צעיר יותר קשה להכיל את כמות המידע ולהתנהל מתוך הבנה של ההשלכות החברתיות.ילדים ובני נוער עלולים להיחשף לאלימות באינטרנט הכוללת: שמועות, חרם, התחזות, עיוות תמונות, חדירה לפרטי מידע אישיים ועלולה להיות עבירה על החוק. עלינו כהורים, לשים לב לשינוי במצב הרוח של הילד – שינוי קיצוני עשוי להעיד על מצוקה.שוחחו ובררו מה מקורה, זכרו שילדכם עשוי להיות חשוף לאלימות או לפגיעה חברתית גם ברשת האינטרנט.

שיטוט באתרים המקדמים התנהגויות לא נאותות עלול להצביע על מצוקה – נסו לברר מה מקורה. שאלה ישירה כגון: "מה אתה מחפש באתר הזה?" לא תוביל לשיח מקדם. הקשבה, הבנה וחום הם הדרך לשיח. נמצא כי ילדים השרויים בדיכאון או ביחסים לא טובים עם הוריהם, חשופים יותר לסכנות ברשת.

כלי בטיחות

גלו את תכונות בטיחות של Google שנועדו לשלוט בתוכן שבני המשפחה שלכם רואים באינטרנט.

חיפוש Google

דיווח על תוצאות בלתי הולמות של 'חיפוש בטוח'

אם אתם נתקלים בתוצאה של 'חיפוש בטוח' המתאימה למבוגרים, דווחו לנו עליה—אנו כל הזמן משפרים את מסנני התוכן שלנו, וסוג זה של משוב עוזר לנו להפוך את 'חיפוש בטוח' לעוד יותר בטוח, לכולם.

מידע נוסף

לחצו על התמונה הבלתי הולמת שאתם רואים בתוצאות החיפוש כדי לפתוח דף עם אפשרויות נוספות

לחצו על שלח משוב בפינה השמאלית התחתונה של חלונית תוצאת התמונה.

YouTube

סימון תוכן מפוקפק

מומחי המדיניות שלנו עובדים מסביב לשעון כדי לסייע בשמירה על הבטיחות שלכם ושל בני המשפחה שלכם ב-YouTube. אם אתם רואים תוכן או התנהגות שלדעתכם מפרים את הנחיות הקהילה של YouTube, אתם יכולים לסמנו אותו לבדיקה. אם נמצא שסרטון מסוים מפר את ההנחיות שלנו, נסיר אותו מהאתר. אם הוא אינו מפר את ההנחיות שלנו אך ייתכן שאינו מתאים לכולם, ייתכן שהוא יוגבל לקבוצות גיל מסוימות, כך שמשתמשים צעירים יותר לא יוכלו לצפות בו.

מידע נוסף

כדי לסמנו סרטון, לחצו על הלחצן "סמן" מתחת לנגן הווידאו.

לחצו על הסיבה לסימון המתאימה ביותר להפרה בתוך הסרטון.

הוסיפו כל פרט נוסף שעשוי לעזור לצוות הבדיקה לקבל החלטה.

סימון סרטונים מתבצע באופן אנונימי, אך עליכם להיות מחוברים לחשבון שלכם כדי להשתמש בכלי הסימון.

כדי ללמוד כיצד לסמנו תגובה או ערוץ, היכנסו למרכז העזרה.

Google+‎

דיווח על תוכן פוגעני

אם אתם מבחינים בתגובה או בפוסט בלתי הולמים ב-Google+‎, תוכלו לדווח עליהם—גם מהנייד. ל-Google+‎ יש מדיניות תוכן ברורה המסבירה מה מקובל ומה לא מקובל לעשות באתר, כך שאם אתם רואים תוכן או התנהגות באתר המפרים את המדיניות שלנו, תוכלו לסמנו אותם לבדיקה. אנו עובדים מסביב לשעון כדי לבדוק תוכן מסומן, וייתכן שנסיר תוכן ואף נגביל או נסגור חשבונות של משתמשים שמפרים את המדיניות שלנו.

מידע נוסף

כדי לדווח על פוסט, לחצו על החץ בצדו השמאלי העליון של הפוסט. לאחר מכן לחצו על 'דווח על ספאם או פגיעה'.

בחלון הקופץ שמופיע, תוכלו לציין מדוע אתם מדווחים על הפוסט.

לאחר שתסיימו לדווח יופיע דגל אדום לצד הפוסט. כדי לבטל את הדיווח, לחצו על הדגל האדום.

כדי לדווח על תגובה, העבירו את העכבר מעל התגובה ולחצו על הדגל האפור שמופיע.

Google+‎

שמירה על הבטיחות של Hangouts לכולם

אנו רוצים ש-Hangouts יהיו מהנים לכולם. אם אתם מבחינים בתוכן או בהתנהגות המפרים את מדיניות התוכן וההתנהגות של Google+‎, תוכלו לסמנו אותו לבדיקה. למדיניות זו יש חלק חשוב בשמירה על Google+‎ כמקום בטוח וחיובי, ולכן אנו עשויים להסיר תוכן ולהגביל או לסגור חשבונות של משתמשים שמפרים את המדיניות שלנו. תוכלו גם לחסום משתמש Hangout אם אינכם מעוניינים לראות או לשמוע אותו יותר.

מידע נוסף

כדי לחסום משתמש ב-Hangout, העבירו את העכבר מעל התמונה הממוזערת של הסרטון של אותו אדם.

לחצו על סמל ההתעלמות.

כדי לחסום משתמש ב-Hangout לצמיתות, סמנו את התיבה לצד 'מחק לצמיתות' ולאחר מכן בחרו 'סיום'.

Blogger

בלוגוספירה בטוחה עבור כולם

יש הנחיות ברורות לגבי סוגי התוכן שניתן לפרסם ב-Blogger. אם אתם מבחינים בתוכן שמפר את מדיניות התוכן של Blogger, תוכלו לסמנו אותו לבדיקה. כל תוכן שמפר את המדיניות שלנו יוסר. במקרה של תוכן שאינו מפר את המדיניות שלנו אך עשוי שלא להתאים לכל קבוצות הגיל, נציב לידו דף אזהרה.

מידע נוסף

כדי לדווח על תוכן, היכנסו למאמר העזרה כאן.

בתחתית הדף, בחרו את סוג הפגיעה כדי לגשת לטופס הרלוונטי ליצירת קשר.

השלימו את המידע המבוקש ולאחר מכן לחצו על "שלח".

אם אתם נמצאים בבלוג שברצונכם לדווח עליו, לחצו על התפריט הנפתח "עוד" בראש הדף.

לאחר מכן לחצו על "דווח על פגיעה" ובצעו את השלבים כדי לספק ל-Blogger התראה על תוכן בדף זה.

Google Play

השתמשו בבקרת הורים כדי לסנן אפליקציות לפי סיווג תוכן

תוכלו להשתמש בבקרת הורים כדי להגביל את התוכן שניתן להוריד או לרכוש ב-Google Play. הדבר עוזר למצוא תוכן מתאים לכם ולמשפחה שלכם.

מידע נוסף

פתחו את האפליקציה של חנות Play במכשיר.

בפינה הימנית העליונה, הקישו על סמל התפריט.

הקישו על 'הגדרות'.

הקישו על 'בקרת הורים'.

הפעילו את האפשרות 'בקרת הורים'.

צרו מספר PIN.

געו ב'אפליקציות ומשחקים'.

בחרו את שכבת הגיל.

YouTube

הגדרת סינון כדי למנוע תוכן בלתי הולם

אם אתם מעדיפים שלא לראות תוכן למבוגרים או תוכן שיש עליו הגבלת גיל בזמן שאתם גולשים ב-YouTube, גללו לתחתית של דף YouTube כלשהו והפעילו את 'מצב בטיחות'. 'מצב בטיחות' עוזר לסנן תוכן שעלול להיות בלתי הולם מהחיפוש, מסרטונים קשורים, מפלייליסטים, מתכניות ומסרטים.

מידע נוסף

גללו לתחתית של כל דף ב-YouTube ולחצו על התפריט הנפתח בקטע 'בטיחות'.

בחרו באפשרות 'מופעל' או 'כבוי' כדי להפעיל או להשבית את 'מצב בטוח'.

כדי לנעול הגדרה זו, היכנסו לחשבון Google שלכם.

לאחר שתיכנסו תוכלו לנעול הגדרה זו.

חיפוש Google

להגדיר ולשכוח מדאגות. השאירו את 'מצב בטיחות' נעול

אם ברצונכם להשאיר את 'מצב בטיחות' פועל תמיד, תוכלו לנעול אותו. לאחר מכן, בכל פעם שתיגשו ל-YouTube מדפדפן זה, תעברו ל'מצב בטוח' באופן אוטומטי.

מידע נוסף

בחרו באפשרות 'מופעל' או 'כבוי' כדי להפעיל או להשבית את 'מצב בטוח'.

כדי לנעול הגדרה זו, היכנסו לחשבון Google שלכם.

לאחר שתיכנסו תוכלו לנעול הגדרה זו.

Google Play

מנעו רכישות מקריות או לא רצויות

תוכלו לעזור במניעת רכישות מקריות ב-Google Play על ידי דרישה להזנת פרטים מסוימים לצורך ביצוע רכישה, כמו סיסמה.

מידע נוסף

פתחו את האפליקציה של חנות Play במכשיר.

בפינה הימנית העליונה, הקישו על סמל התפריט.

הקישו על 'הגדרות'.

הקישו על האפשרות 'דרוש אימות בשביל רכישות'.

בחרו את האפשרות הטובה ביותר בשבילכם. אם אתם הורים או מתכננים לשתף את המכשיר, אנו ממליצים על האפשרות 'לכל הרכישות ב-Google Play במכשיר זה'.

כלי בטיחות נוספים