איך להימנע ממעשי תרמית

לא, כנראה שלא זכיתם בלוטו. אי אפשר להרוויח כל כך הרבה כסף בעבודה מהבית. והעסקה הזאת נראית טובה מכדי להיות אמיתית.

האינטרנט יכול להיות מקום נהדר, אבל לא לכולם באינטרנט יש כוונות טובות. הנה שלוש דרכים פשוטות להימנע מהונאות ולשמור על הבטיחות באינטרנט:

אל תקבלו מתנות מזרים

אם אתם רואים הודעה שמברכת אתכם על היותכם המבקר המיליון באתר ומציעה טאבלט או פרס אחר בתמורה להשתתפות בסקר או מפרסמת דרכים מהירות וקלות להרוויח כסף או למצוא עבודה ("התעשר מהר באמצעות עבודה מהבית, שעתיים ביום בלבד!") - בדרך כלל אין בה שום דבר טוב עבורכם. אם מישהו מודיע לכם שזכיתם ומבקש מכם למלא פרטים אישיים בטופס, אל תתפתו להזין מידע בטופס. גם אם לא תלחצו על הלחצן "שלח", ייתכן שבכל זאת הפרטים שלכם יישלחו לנוכלים, אפילו אם רק תתחילו להזין את הנתונים בטפסים שלהם.

אם קיבלתם הודעה ממישהו שלא סביר שישלח הודעה כזאת, ייתכן שפושע אינטרנט שמנסה להוציא ממך כסף או מידע השתלט על החשבון שלו - זהירות! טקטיקות נפוצות הן לבקש מכם לשלוח כסף בדחיפות לבעל החשבון, בטענה שהוא נותר לבד בארץ זרה או שהטלפון שלו נגנב ולכן לא ניתן להתקשר אליו. ייתכן גם שתתבקשו ללחוץ על קישור כדי לראות תמונה, מאמר או סרטון, כאשר הקישור מוביל למעשה לאתר שעלול לגנוב את המידע שלכם - שוב, זהירות!

לבדוק ולחקור

כשאתם עורכים קניות באינטרנט, מומלץ לבדוק את המוכר ולהיזהר ממחירים נמוכים באופן חשוד, בדיוק כפי שאתם עושים בעת קנייה בחנות פיסית. היזהרו מעסקאות באינטרנט שנראות יותר מדי אטרקטיביות. איש אינו רוצה לגלות שגרמו לו לקנות מוצרים מזויפים בדרכי מרמה. אנשים שמציעים מוצרים או שירותים יקרים, שלרוב אינם נמכרים בהנחה, בחינם או בהנחה של 90%, סביר להניח שיש להם כוונה רעה. אם אתם משתמשים ב-Gmail, ייתכן שתופיע אזהרה בחלק העליון של המסך כאשר יש הודעת דוא"ל שהמערכת שלנו מזהה כחלק מהונאה אפשרית - אם אתם רואים אזהרה כזו, חשבו פעמיים לפני שתשיבו להודעה.

היזהרו מהונאות המשתמשות במותג של Google. חברת Google אינה מקיימת הגרלות לוטו. אנחנו לא גובים דמי הכשרה מעובדים חדשים - אם קיבלתם דוא"ל שאומר שהתקבלתם לעבודה ב-Google אך עליכם לשלם דמי הכשרה לפני שתוכלו להתחיל בעבודה, זו תרמית. היזהרו מאנשים שטוענים שהם מוכרים מכוניות באמצעות Google Wallet. עיינו במידע נוסף על מעשי תרמית שונים של שימוש במותג של Google.

בכל מקרה של ספק, עדיף ללכת על בטוח

האם יש לכם הרגשה רעה לגבי מודעה כלשהי או הצעה מסוימת? סמכו על התחושות שלכם! לחצו על מודעות או קנו מוצרים רק מאתרים בטוחים, שיש עבורם ביקורות ושניתן לסמוך עליהם.

לפלטפורמות קניות רבות באינטרנט יש תוכניות סוחרים/מוכרים אמינות. מוכרים אלה לרוב מציגים בפרופילים שלהם חותמת המעידה על קבלת אישור. תוכלו לוודא שהחותמת או האישור חוקיים על ידי קריאת ההנחיות של פלטפורמת הקניות. אם הפלטפורמה לא מציגה תכנית דומה, בדקו כמה ביקורות ובדקו את איכות הביקורות על המוכר.

ואם ראיתם מודעה מזיקה ב-Google או לחצתם עליה‏, הודיעו לנו על כך כדי שנוכל לפעול לפי הצורך.