מניעת גניבת זהות

בדיוק כמו לשודדים ולגנבים, גם לפושעי אינטרנט יש דרכים רבות ושונות לגנוב כסף ומידע אישי. בדיוק כמו שלא הייתם נותנים לשודד את מפתח הבית שלכם, הקפידו להגן על עצמכם מפני הונאה וגניבת זהות. הכירו את הטריקים הנפוצים של פושעים כדי להתגונן מפני הונאה וגניבת זהות. הנה כמה טיפים פשוטים.

אל תשיבו להודעות דוא"ל או להודעות מיידיות חשודות, או לדפי אינטרנט שמבקשים מכם מידע אישי או פיננסי.

היזהרו מהודעות או מאתרים שמבקשים מכם מידע אישי, או מהודעות שמפנות אתכם לדף אינטרנט לא מוכר שמבקש אחד מהפרטים הבאים:

  • שמות משתמשים
  • סיסמאות
  • מספרים בביטוח לאומי
  • מספרי חשבונות בנק
  • מספרי PIN (מספרי זיהוי אישיים)
  • מספרים מלאים של כרטיסי אשראי
  • שם הנעורים של אמך
  • יום הולדתך

אל תזינו פרטים בשום טופס או מסך כניסה שעשויים להיות מקושרים להודעות אלה. אם מישהו חשוד מבקש מכם להזין בטופס מידע אישי שלכם, אל תתפתו אפילו להתחיל למלא את הטופס. גם אם לא תלחצו על הלחצן "שלח", ייתכן שבכל זאת הפרטים יישלחו לגנבי זהות אם תתחילו להזין את הנתונים בטפסים שלהם.

אם קיבלתם הודעה ממישהו שלא סביר שישלח הודעה כזאת, ייתכן שהחשבון שלו נפרץ על ידי פושע אינטרנט שמנסה להוציא מכם כסף או מידע - לכן שימו לב והיזהרו. טקטיקות נפוצות הן לבקש מכם לשלוח כסף בדחיפות לבעל החשבון, בטענה שהוא נותר לבד בארץ זרה או שהטלפון שלו נגנב ולכן לא ניתן להתקשר אליו. ההודעה עשויה גם לבקש מכם ללחוץ על קישור כדי לראות תמונה, מאמר או סרטון, כאשר הקישור מוביל למעשה לאתר שעלול לגנוב את המידע שלכם - לכן חשבו היטב לפני שאתם לוחצים!

לעולם אל תזינו את הסיסמה שלכם אם הגעת לאתר על ידי לחיצה על קישור בדוא"ל או בצ'אט שאינכם בוטחים בהם.

גם אם נראה לכם שזה אתר שאפשר לבטוח בו, כמו הבנק שלכם, עדיף לעבור ישירות לאתר באמצעות סימנייה או על ידי הקלדת הכתובת של האתר ישירות בדפדפן.

אל תשלחו את הסיסמה שלכם בדוא"ל ואל תשתפו אותה עם אחרים

הסיסמאות שלכם הן המפתח לחשבונות ולשירותים שלכם באינטרנט, וממש כמו בחיים מחוץ לאינטרנט, שימו לב למי אתם מוסרים את המפתחות שלכם. אתרים ושירותים לגיטימיים לא יבקשו מכם לשלוח להם סיסמאות בדוא"ל, אל תשיבו אם אתם מקבלים בקשות לקבלת הסיסמאות שלכם לאתרי אינטרנט.

מאחר שהסיסמאות שלכם כה חשובות, חשבו היטב לפני שאתם מחליטים לחלוק אותן עם אחרים – אפילו עם חברים ובני משפחה. כאשר אתם משתפים את הסיסמאות שלכם, יש סיכון גדול יותר שמישהו ינצל לרעה את החשבונות שלכם וייגש למידע שאינכם רוצים לשתף, או ישתמש בחשבון שלכם בדרכים שאינן מקובלות עליכם. לדוגמה, אם אתם משתפים את סיסמת הדוא"ל שלכם עם מישהו, אדם זה עשוי לקרוא את הדוא"ל האישי שלכם, לנסות להשתמש בחשבון הדוא"ל שלכם כדי לגשת לשירותים מקוונים אחרים שאתם עשויים להשתמש בהם, כמו בנקים ואתרים של רשתות חברתיות, או להשתמש בחשבון שלכם כדי להתחזות לכם. לסיום, כאשר אתם משתפים את הסיסמה שלכם עם מישהו, עליכם לסמוך עליו שהוא יקפיד להגן עליה; הוא עלול לשתף אותה עם אחרים, בכוונה או בטעות.

שימו לב במיוחד כאשר אתם מתבקשים לבצע כניסה מקוונת

בדקו סימנים הקשורים לחיבור שלכם לאתר.

ראשית, בדקו בשורת הכתובת בדפדפן אם כתובת האתר נראית אמיתית. כמו כן, כדאי לבדוק אם כתובת האינטרנט מתחילה ב-https://‎ - דבר שמעיד על כך שהחיבור לאתר הוא מוצפן ועמיד יותר בפני חטטנות או חבלה. דפדפנים מסוימים כוללים גם סמל של מנעול בשורת הכתובת ליד https://‎ כדי לציין בצורה ברורה יותר שהחיבור מוצפן ושאתם מחוברים באופן מאובטח.

דווחו על הודעות דוא"ל חשודות ועל מעשי תרמית

רוב ספקי הדוא"ל, כולל Gmail‏, מאפשרים לעשות זאת. דיווח על הודעה חשודה ב-Gmail יעזור לחסום את המשתמש מלשלוח לכם הודעות דוא"ל נוספות ויעזור לצוות שלנו למניעת פגיעה למנוע תקיפות דומות.