שמירה על אבטחת הנתונים

חשוב ללמד את בני המשפחה הרגלים טובים של בטיחות באינטרנט כדי שהם יוכלו לשמור על בטיחותם כשהם גולשים באינטרנט. השותפים המומחים שלנו מציעים כמה טיפים פשוטים שיעזרו לכם ולמשפחה שלכם לעשות זאת.

עצות מהשותפים שלנו

עמותת אשנב – אנשים למען שימוש נבון באינטרנט

אנשים רבים ינסו לנצל את חולשותיהם של ילדיכם ולשכנע אותם להתקין וירוסים או תוכנות זדוניות אחרות על מחשביהם או בחשבונותיהם ברשתות חברתיות. חשוב לחנך את הילדים להימנע מלהתקין תוכנות לא מוכרות, או לתת הרשאות ליישומים לא מוכרים לחשבונות ברשתות חברתיות, גם אם אלה מציעות תמורה אטרקטיבית. כמו כן, מומלץ לדאוג להתקנת תוכנות אנטי-וירוס, אולם אלה לא תמיד יכולות לסייע כאשר מדובר בבעיות הקשורות לרשתות חברתיות.

קיימת סכנה כי זרים, או מכרים, ישתמשו בשמם או זהותם של ילדיכם וזאת על ידי התחזות או פריצה לחשבונותיהם; כמו כן, קיימת סכנה כי זרים יתחזו למכרים של ילדיכם על מנת לפתותם או לדלות מהם מידע. כדי להימנע מכך, חשוב להדריך את ילדיכם קודם כל להגן על חשבונותיהם המקוונים: לשמור על סיסמאות חזקות ושונות (לדוגמא, 1B&X#~9 היא סיסמא טובה, כל עוד הילד משתמש בה רק לחשבון אחד שלו, 15071999, שהוא תאריך הלידה של הילד, אינה סיסמא טובה היות והיא קלה לניחוש). כמו כן, כאשר מישהו שנראה כמו חבר של ילדיכם פונה אליו בפעם הראשונה, יש להדריך את הילד לבחון האם מדובר בחברו האמיתי, או בזר המתחזה: אפשר ליצור קשר עם אותו ילד גם טלפונית כדי לוודא שזה הוא, אפשר לשאול את אותו זר פרטים שרק אותו הילד יודע, וכדומה.

המועצה הלאומית לשלום הילד

גניבת זהות באינטרנט היא תופעה שבה אדם מציג עצמו כאדם אחר: ברשת חברתית, בפורום או בכל מקום שיש צורך להציג שם ופרטים אישיים. אנשים שגונבים זהות עושים זאת לעיתים קרובות על ידי פתיחת פרופיל ברשת חברתית תחת שם של מישהו אחר והצגת פרטיו האישיים כגון מקום מגורים, תחביבים, תמונות ועוד. חשוב לדעת שגניבת זהות היא עבירה על החוק גם ברשת, ומבצע העבירה עלול להיתבע לדין. הדבר נכון גם לילדים שלעיתים גונבים זהות של ילדים אחרים כמעשה קונדס.

איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC-IL)

נוזקה היא תוכנה זדונית שפותחה על מנת להסב נזק למחשב, או לאסוף מידע מרחוק דרך חדירה אליו, לפגוע בתפעול מערכות מחשב או כל פעולה מזיקה אחרת. הן כוללות וירוסים, תולעים, סוסים טרויאניים, רוגלות וכל תוכנה מזיקה אחרת. נוזקות עלולות להגיע למחשב דרך האינטרנט או כל אביזר המתחבר אל המחשב כגון זכרון נייד, תקליטור, ואפילו מדפסת. על מנת למנוע חדירת נוזקות או לאפשר גילוי שלהן, חשוב להתקין מערכות הגנה ולעדכן אותן באופן תדיר. מדובר בתוכנות שהן אנטי-וירוס וחומת-אש המגינה על המחשב מפני חדירת נוזקות דרך האינטרנט.

משרד החינוך, המינהל למדע וטכנולוגיה

שמירה על המחשב האישי היא חיונית כחלק מההתנהלות בסביבה הדיגיטלית. הסבירו לילדכם כי הורדת תוכנות ממקומות לא מהימנים עלולה לפגוע במחשב וכן לחשוף מידע אישי ואף סיסמאות. לכן חשוב להקפיד על התקנת תוכנת אנטי וירוס עדכנית ועל סריקה קבועה של המחשב, הקפדה על עדכונים של מערכת ההפעלה, לא לאשר דוא"ל ממקור לא ידוע, להשתמש בסיסמאות חזקות – ורצוי תמיד לגבות את המידע שבמחשב.

גניבת זהות היא אחת הבעיות החמורות ברשת. הגניבה מתבצעת לטובת העברות כספים או נכסים ולפגיעה בשם הטוב של אדם. כדי לצמצם את האפשרות להיפגע מגניבת זהות, הקפידו להשתמש בכמה סיסמאות חזקות ושונות בחשבונות השונים ברשת, ובשאלת אימות הסיסמה מחדש (במקרה של אובדן הסיסמה) ספקו מידע שרק אתם יודעים אותו. הקפידו לצאת מהחשבון בצורה מוסדרת בתום הפעילות.

כלי בטיחות

גלו את 5 תכונות בטיחות המובילות של Google, שנועדו לעזור לכם לשמור על בטיחות בני המשפחה באינטרנט.

Google Play

השתמשו בבקרת הורים כדי לסנן אפליקציות לפי סיווג תוכן

תוכלו להשתמש בבקרת הורים כדי להגביל את התוכן שניתן להוריד או לרכוש ב-Google Play. הדבר עוזר למצוא תוכן מתאים לכם ולמשפחה שלכם.

מידע נוסף

פתחו את האפליקציה של חנות Play במכשיר.

בפינה הימנית העליונה, הקישו על סמל התפריט.

הקישו על 'הגדרות'.

הקישו על 'בקרת הורים'.

הפעילו את האפשרות 'בקרת הורים'.

צרו מספר PIN.

געו ב'אפליקציות ומשחקים'.

בחרו את שכבת הגיל.

YouTube

הגדרת סינון כדי למנוע תוכן בלתי הולם

אם אתם מעדיפים שלא לראות תוכן למבוגרים או תוכן שיש עליו הגבלת גיל בזמן שאתם גולשים ב-YouTube, גללו לתחתית של דף YouTube כלשהו והפעילו את 'מצב בטיחות'. 'מצב בטיחות' עוזר לסנן תוכן שעלול להיות בלתי הולם מהחיפוש, מסרטונים קשורים, מפלייליסטים, מתכניות ומסרטים.

מידע נוסף

גללו לתחתית של כל דף ב-YouTube ולחצו על התפריט הנפתח בקטע 'בטיחות'.

בחרו באפשרות 'מופעל' או 'כבוי' כדי להפעיל או להשבית את 'מצב בטוח'.

כדי לנעול הגדרה זו, היכנסו לחשבון Google שלכם.

לאחר שתיכנסו תוכלו לנעול הגדרה זו.

Chrome

הגדירו מה המשפחה יכולה לראות באינטרנט

כדי להגדיר את האתרים שבהם בני המשפחה יכולים לבקר באינטרנט, תוכלו להיעזר ב'משתמשים בפיקוח' ב-Google Chrome. בהגדרה 'משתמשים בפיקוח' ניתן לראות באילו דפים משתמש מסוים ביקר ולחסום את האתרים שאינכם רוצים שהוא או היא ייכנסו אליהם.

מידע נוסף

כדי להגדיר משתמש בפיקוח ב-Chromebook, התחילו במסך הכניסה הראשי ולחצו על 'הוספת משתמש'.

בצדו השמאלי של המסך, בחרו באפשרות 'יצירת משתמש בפיקוח'.

לחצו על 'צור משתמש בפיקוח'.

היכנסו לחשבון שינהל את המשתמש בפיקוח ולחצו על 'הבא'.

בחרו שם משתמש, סיסמה ותמונה עבור המשתמש בפיקוח. לחצו על 'הבא'.

Android

הגבילו את הגישה לאפליקציות ולמשחקים שאושרו בלבד

רוצים לשתף את הטאבלט שלכם מבלי לשתף את כל התוכן שלכם? בטאבלטים של Android בגרסה 4.3 ומעלה, תוכלו ליצור פרופילים מוגבלים שמגבילים את הגישה של משתמשים אחרים לתכונות ולתוכן בטאבלט שלכם.

מידע נוסף

אם יש לכם טאבלט, געו ב'הגדרות' ← 'משתמשים' ← 'הוספת משתמש או פרופיל'.

הקישו על האפשרות 'פרופיל מוגבל' ← 'פרופיל חדש' ולאחר מכן תנו שם לפרופיל.

השתמשו בהגדרות ובמתגי 'פועל' או 'כבוי' כדי לנהל את הגישה אל תכונות, הגדרות ואפליקציות.

לחצו על לחצן ההפעלה כדי לחזור למסך הנעילה, ולאחר מכן געו בסמל של פרופיל חדש.

לאחר שתגדירו הכל, מסך הבית יהיה ריק. געו בסמל 'כל האפליקציות' כדי להתחיל בעבודה עם הפרופיל החדש.

כלי בטיחות נוספים