עקרונות בסיסיים לשמירה על בטיחות המשפחה

להורים עסוקים, הנה כמה הצעות מהירות שיעזרו לכם לשמור על בטיחות המשפחה שלכם באינטרנט.

  1. שוחחו עם בני המשפחה על הבטיחות באינטרנט. הגדירו כללים ברורים לגבי השימוש בטכנולוגיה במשפחתכם, והסבירו מהן ההשלכות של שימוש בלתי הולם. וחשוב מכל, ודאו שילדיכם מרגישים מספיק בנוח לבקש הדרכה כשהם עומדים בפני החלטות קשות. כך תוכלו לעזור לבני המשפחה להרגיש בטוחים בעת הגלישה באינטרנט, ולדעת למי לפנות - אליכם - אם יש להם שאלות.
  2. השתמשו יחד בטכנולוגיה. זוהי דרך טובה ללמד בטיחות באינטרנט, והיא יוצרת הזדמנויות להתייחס לנושאים של בטיחות באינטרנט העולים תוך כדי השימוש יחד עם בני המשפחה.
  3. קיימו דיון על שירותים ואתרים מקוונים. שוחחו עם בני המשפחה על סוגי האתרים שהם אוהבים לבקר בהם ועל סוגי האתרים המתאימים לכל אחד מבני המשפחה.
  4. הגנו על הסיסמאות עזרו לבני המשפחה שלכם ללמוד את הכללים הקשורים לסיסמאות. הזכירו להם לא למסור לאחרים את הסיסמאות שלהם, מלבד אולי למבוגרים אמינים, כגון הורים. וודאו שהם מתרגלים לצאת מהחשבונות שלהם כשהם משתמשים במחשב ציבורי במקומות כמו בית ספר, בית קפה או ספרייה.
  5. השתמשו בהגדרות של פרטיות ובכלי בקרה של שיתוף. יש אתרים רבים שמאפשרים שיתוף של מחשבות, תמונות, סרטונים, עדכוני סטטוס ועוד. רבים משירותים אלה מציעים הגדרות של פרטיות וכלי בקרה שעוזרים להחליט מי יוכל לראות את התוכן שלכם לפני שאתם מפרסמים אותו. שוחחו עם בני המשפחה שלכם על סוגי התוכן השונים, ומה נכון או לא נכון לשתף באופן ציבורי. עזרו להם לכבד את פרטיותם של אחרים על ידי שמירה על פרטיות המידע האישי של בני משפחה או חברים, ועל ידי הימנעות מזיהוי אנשים בשמם בתוכן המשותף באופן ציבורי.
  6. בדקו את מגבלות הגיל: לשירותים מקוונים רבים - כולל Google - יש מגבלות גיל שקובעות מי יכול להשתמש בשירותים שלהם. לדוגמה, יש לעמוד בדרישות גיל כדי לפתוח חשבון Google, ומוצרים מסוימים של Google מוגבלים למשתמשים מגיל 18 ומעלה. בדקו תמיד את תנאי השימוש באתר לפני שתרשו לילדכם להירשם לפתיחת חשבון, והבהירו לילדכם אם אתם מחליטים על כללים לגבי סוגי האתרים והשירותים שבהם הם יכולים להשתמש.
  7. למדו את בני המשפחה לנהל תקשורת אחראית. כלל מנחה שכדאי לאמץ: אם לא הייתם אומרים זאת למישהו בפנים, אל תכתבו זאת, אל תשלחו זאת בדוא"ל, אל תכתבו זאת בהודעה מיידית ואל תפרסמו זאת כתגובה בדף של מישהו. שוחחו על מה שאנשים אחרים עשויים להרגיש בעקבות דברים שאתם מפרסמים באינטרנט, וגבשו הנחיות משפחתיות לגבי תקשורת שנחשבת הולמת.
  8. שוחחו עם מבוגרים אחרים. מומלץ לנהל שיחה בנושא גם עם חברים, המשפחה המורחבת, מורים, מאמנים או יועצים. הורים ואנשי מקצוע אחרים שעובדים עם ילדים יכולים להוות משאב מצוין לסיוע בהחלטה על תכנים שמתאימים למשפחה שלכם, במיוחד אם מדובר בתחום טכנולוגי שאינכם מתמצאים בו.
  9. הגנו על המחשב והזהות שלכם השתמשו בתוכנת אנטי-וירוס ועדכנו אותה באופן קבוע. דברו עם בני המשפחה על סוגי המידע האישי, כגון מספרי זהות, מספרי טלפון וכתובת מגורים, שאסור לפרסם ברשת. למדו את המשפחה לא לקבל קבצים ולא לפתוח קבצים מצורפים שנשלחו ממקור לא ידוע.
  10. פעולה מתמשכת. שמירה על בטיחות היא לא מבצע חד-פעמי - הטכנולוגיה מתפתחת, ויחד אתה יתפתחו גם הצרכים של המשפחה שלכם. קיימו דוח-שיח מתמשך. עדכנו שוב ושוב את כללי הבית והמשפחה, עקבו אחר ההתקדמות של כולם והחליטו על מרווחי זמן קבועים שבהם תקדישו זמן לשיחות בנושא זה.

כלי בטיחות

גלו את 5 תכונות בטיחות המובילות של Google, שנועדו לעזור לכם לשמור על בטיחות בני המשפחה באינטרנט.

Google Play

השתמשו בבקרת הורים כדי לסנן אפליקציות לפי סיווג תוכן

תוכלו להשתמש בבקרת הורים כדי להגביל את התוכן שניתן להוריד או לרכוש ב-Google Play. הדבר עוזר למצוא תוכן מתאים לכם ולמשפחה שלכם.

מידע נוסף

פתחו את האפליקציה של חנות Play במכשיר.

בפינה הימנית העליונה, הקישו על סמל התפריט.

הקישו על 'הגדרות'.

הקישו על 'בקרת הורים'.

הפעילו את האפשרות 'בקרת הורים'.

צרו מספר PIN.

געו ב'אפליקציות ומשחקים'.

בחרו את שכבת הגיל.

YouTube

הגדרת סינון כדי למנוע תוכן בלתי הולם

אם אתם מעדיפים שלא לראות תוכן למבוגרים או תוכן שיש עליו הגבלת גיל בזמן שאתם גולשים ב-YouTube, גללו לתחתית של דף YouTube כלשהו והפעילו את 'מצב בטיחות'. 'מצב בטיחות' עוזר לסנן תוכן שעלול להיות בלתי הולם מהחיפוש, מסרטונים קשורים, מפלייליסטים, מתכניות ומסרטים.

מידע נוסף

גללו לתחתית של כל דף ב-YouTube ולחצו על התפריט הנפתח בקטע 'בטיחות'.

בחרו באפשרות 'מופעל' או 'כבוי' כדי להפעיל או להשבית את 'מצב בטוח'.

כדי לנעול הגדרה זו, היכנסו לחשבון Google שלכם.

לאחר שתיכנסו תוכלו לנעול הגדרה זו.

Chrome

הגדירו מה המשפחה יכולה לראות באינטרנט

כדי להגדיר את האתרים שבהם בני המשפחה יכולים לבקר באינטרנט, תוכלו להיעזר ב'משתמשים בפיקוח' ב-Google Chrome. בהגדרה 'משתמשים בפיקוח' ניתן לראות באילו דפים משתמש מסוים ביקר ולחסום את האתרים שאינכם רוצים שהוא או היא ייכנסו אליהם.

מידע נוסף

כדי להגדיר משתמש בפיקוח ב-Chromebook, התחילו במסך הכניסה הראשי ולחצו על 'הוספת משתמש'.

בצדו השמאלי של המסך, בחרו באפשרות 'יצירת משתמש בפיקוח'.

לחצו על 'צור משתמש בפיקוח'.

היכנסו לחשבון שינהל את המשתמש בפיקוח ולחצו על 'הבא'.

בחרו שם משתמש, סיסמה ותמונה עבור המשתמש בפיקוח. לחצו על 'הבא'.

Android

הגבילו את הגישה לאפליקציות ולמשחקים שאושרו בלבד

רוצים לשתף את הטאבלט שלכם מבלי לשתף את כל התוכן שלכם? בטאבלטים של Android בגרסה 4.3 ומעלה, תוכלו ליצור פרופילים מוגבלים שמגבילים את הגישה של משתמשים אחרים לתכונות ולתוכן בטאבלט שלכם.

מידע נוסף

אם יש לכם טאבלט, געו ב'הגדרות' ← 'משתמשים' ← 'הוספת משתמש או פרופיל'.

הקישו על האפשרות 'פרופיל מוגבל' ← 'פרופיל חדש' ולאחר מכן תנו שם לפרופיל.

השתמשו בהגדרות ובמתגי 'פועל' או 'כבוי' כדי לנהל את הגישה אל תכונות, הגדרות ואפליקציות.

לחצו על לחצן ההפעלה כדי לחזור למסך הנעילה, ולאחר מכן געו בסמל של פרופיל חדש.

לאחר שתגדירו הכל, מסך הבית יהיה ריק. געו בסמל 'כל האפליקציות' כדי להתחיל בעבודה עם הפרופיל החדש.

כלי בטיחות נוספים