מתי לחשוף מידע אישי

לא צריך לשתף כל דבר עם כל העולם. חשוב להפעיל שיקול דעת לפני שמשתפים תוכן באופן ציבורי, מכיוון שכל מי שרואה את התוכן הזה יכול להעתיק אותו ולהפיץ אותו ברחבי האינטרנט. כדאי לשוחח עם בני המשפחה על הדרכים להגן על המידע האישי שלהם באינטרנט, לעזור להם לשתף את מה שהם רוצים לשתף ולהגן על מה שאינם רוצים לשתף. לשירותים מסוימים, כגון Google+‎, יש הגדרות שיתוף מחמירות יותר עבור בני נוער מאשר עבור מבוגרים. עם זאת, יש שירותים רבים שניתנים להתאמה אישית, לפי הצרכים של כל אחד מבני המשפחה. דברו עם בני המשפחה על סוגי המידע שהם יכולים לשתף בציבור, מהם התכנים שעדיף לשתף רק עם כמה חברים קרובים ואיזה תוכן עדיף לשמור באופן פרטי בלבד.

עצות מהשותפים שלנו

עמותת אשנב – אנשים למען שימוש נבון באינטרנט

אחד המרכיבים הפופולריים ביותר באינטרנט כיום הוא הרשתות החברתיות. שם, ילדים חושפים לא אחת מידע פרטי אודותיהם. חשוב לשוחח עם הילדים ולהבהיר להם כי כל מידע שיחשפו יהיה גלוי לעולם, וכי חבריהם יוכלו להעתיק ולהשתמש גם במידע מסוג זה. מומלץ להזכיר לילדים לשמור על פרטיותם ועל פרטיות חבריהם ולאפשר להם להשתמש ברשתות חברתיות תוך שינוי הגדרות הפרטיות לכאלה שיאפשרו חשיפה מינימאלית של תכנים לעולם בלי רשותם.

המועצה הלאומית לשלום הילד

ראשית, שוחחו עם ילדיכם על פרטיות והחשיבות שבשמירה עליה. למדו בעצמכם על הרשת החברתית והרחיבו על ידיעותיכם בנושא על מנת ללמוד כיצד ניתן להגן על פרטיות ולמנוע חשיפה של מידע אישי. הבהירו לילדיכם לא למסור פרטים אישיים כגון שם פרטי, משפחה, מספר טלפון, מספר תעודת זהות, שם שכונה או רחוב או כל פרט שאפשר יהיה לזהות אותם על ידו. גם אם מישהו מציע להם מתנה או הצעה שנשמעת טוב בתמורה למסירת פרטים. אותם כללים צריכים לחול גם על מסירת פרטים של חברים ללא ידיעה והסכמה שלהם. כמו כן, דברו על החשיבות של שמירה על הסיסמאות (למשל של הרשת החברתית וחשבון הדואר האלקטרוני). הסבירו כי מסירת סיסמא תאפשר לאנשים אחרים להתחזות ולתת בשמם פרטים אישיים. מומלץ לבקש מהילד להיות חברים שלו ברשת החברתית בה הוא חבר, עם זאת כדאי להשתדל ולעשות שימוש באופן כזה שלא יפגע בתקשורת עימו ויגרום להתרחקות שלו מכם. הדגישו לילדים כי מרגע שהם מעלים לרשת קובץ – תמונה (או תמונה מביכה) וכד', קשה ולעיתים בלתי אפשרי למחוק או להעלים אותם ומישהו אחר כבר יכול לעשות בהם שימוש.

איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC-IL)

ילדים צעירים וגם בני נוער מעלים לרשת הרבה מאד מידע, גם כזה שעלול לחשוף פרטים שיכולים להזיק להם עכשיו או בעתיד. חשוב לדעת, שלילדים צעירים חסרה תפיסת עתיד, והם לא מבינים את המשמעות שיש לכם שהם כותבים על עצמם היום דברים שיכולים בעתיד להזיק להם. כדי להבין מה כדאי ומה לא כדאי לכתוב ברשת, תוכלו להסביר להם שלא מעלים לרשת תכנים שלא כדאי לפרסם על לוח מודעות שרואים העוברים והשבים בשכונה. אפשר גם לעשות חיפוש של שמכם או שם הילד בגוגל, ולהראות לילד שגם אם לא כתב על עצמו דבר הוא יכול להופיע ברשימת המשתתפים בחוג עירוני, בפורום שפעם כתב בו, במקרים שילדים אחרים כתבו עליהם ובהרבה מקרים אחרים. חשוב שילדים צעירים לא יעלו תמונות לרשת מבלי אישור שלכם. גם בני נוער צריכים תזכורת למרות שהם מכירים את הרשת לעיתים קרובות טוב מאיתנו ההורים. דברו איתם על מחשבה נוספת לפני שעושים "קליק". מי יראה את התמונה שתעלו? מי יקרא את המילים שכתבתם? האם התכנים האלה יכולי לשמש מישהו כנגדכם? ולבסוף: הסבירו לילדים צעירים שתוכן שמועלה לרשת איננו נעלם ממנה לעולם. מישהו תמיד יכול לשמור את התוכן במחשב שלו ולהעלות אותו לרשת. סרטונים שהם מצלמים ומעלים לרשת יכולים לפגוע מאד כפי שהם עלולים להיפגע מסרטון בעל תוכן מעליב אודותיהם.

משרד החינוך, המינהל למדע וטכנולוגיה

ילדים ובני נוער מפרסמים מידע על אודותם ללא הפעלת שיקול דעת טרם הפרסום, כמו – תמונות, תחביבים, מקומות בילוי ופעמים רבות עדכון מידי ברשת על מקום הימצאם. זוהי חלק מנורמה חברתית מקובלת בעידן הדיגיטלי. התנגדותכם לה ככלל, עלולה ליצור פערים ביניכם, לכן מומלץ לשוחח עם ילדכם על ההבחנה בין מידע פרטי שאינו ראוי להיחשף לכול, לבין מידע פרטי שניתן לחשוף ברשת. כדאי לשוחח אתו גם על ההשלכות של חשיפת פרטי מידע אישיים, למי המידע גלוי, ומה המשמעות של זה לחייו ולעתידו.

כלי בטיחות

גלו את כלי הבטיחות של Google שנועדו לעזור למשפחה שלכם לעקוב אחר המוניטין שלה באינטרנט.

YouTube

נהלו תגובות ב-YouTube

אם אתם מקבלים תגובות שאינן מוצאות חן בעיניכם על הסרטונים או על הערוץ שלכם, YouTube מאפשר לכם לחסום אותן. משמעות הדבר היא שכותב התגובות לא יוכל להגיב על התוכן שלכם או לשלוח לכם הודעות פרטיות.

מידע נוסף

כדי לחסום מישהו ב-YouTube, היכנסו לדף הערוץ שלו, שכתובת האתר שלו אמורה להיראות בערך כך: www.youtube.com/user/NAME.

בכרטיסייה 'מידע' של הערוץ, לחצו על סמל הסימון.

לסיום, לחצו על 'חסימת משתמש'.

YouTube

שיתוף סרטונים עם הקהל הנכון בלבד

אם ברצונכם לשמור על פרטיות של סרטון, לשתף אותו עם כמה חברים או להפיץ אותו לעולם כולו, יש הגדרת פרטיות שמתאימה לכל מקרה. ב-YouTube, סרטונים מוגדרים בתור "ציבורי" כברירת מחדל, אך תוכלו לשנות את ההגדרות בקלות ב"הגדרות פרטיות" בעת העלאת הסרטון. אם תשנו את דעתכם מאוחר יותר, תוכלו לשנות את הגדרת הפרטיות של סרטון שכבר הועלה.

מידע נוסף

כדי לשנות הגדרות פרטיות, בקרו ב'מנהל הסרטונים' שלכם.

מצאו את הסרטון שברצונכם לשנות ולאחר מכן לחצו על הלחצן 'ערוך'.

עברו לתפריט הנפתח 'הגדרות פרטיות'.

בחרו 'ציבורי' כדי לשתף את הסרטון עם כולם, 'לא רשום' כדי לשתף עם משתמשים שיש להם קישור לסרטון, או 'פרטי' כדי לשתף עם משתמשים ספציפיים.

לחצו על 'שמור שינויים'.

Google+‎

הפסקת תגובות או תגיות לא רצויות

אם אתם מעדיפים שלא לראות פוסטים של משתמש מסוים ב-Google+‎‏, תוכלו לחסום אותו על ידי מעבר לפרופיל שלו ובחירה באפשרות 'דווח על/חסום את [שם המשתמש]'. תוכלו גם להשתיק פוסטים מסוימים כדי למנוע את הופעתם בזרם שלכם.

מידע נוסף

כדי לחסום מישהו, עברו לפרופיל שלו.

בצד הפרופיל, לחצו על 'דווח על/חסום את [שם המשתמש].

אשרו שברצונכם לחסום אדם זה.

Google+‎

בחרו ממי לקבל עדכונים בזרם שלכם

מה אם מישהו מוסיף אתכם למעגלים שלו, אבל אתם לא מעוניינים בקשר איתו? אם אינכם רוצים לחסום אותו, תוכלו פשוט להשתיק אותו. כאשר משתיקים מישהו, פשוט מפסיקים לקבל הודעות ממנו או מהדף שלו.

מידע נוסף

פתחו את Google+‎.

עברו לפרופיל/לדף של מישהו.

לחצו על החץ מתחת לתמונת הפרופיל ולמידע שלו.

בחרו באפשרות "השתק את [שם המשתמש/הדף]".

YouTube

שליטה על תגובות

קל לווסת את התגובות בערוץ ה-YouTube שלכם. תוכלו למחוק תגובות, או למנוע פרסום של תגובות מאנשים מסוימים או עם מילות מפתח מסוימות לפני שאתם בודקים אותן.

מידע נוסף

כדי לווסת תגובות, לחצו על החץ בפינה השמאלית העליונה של תגובה כדי לראות את האפשרויות.

לחצו על 'הסר' כדי להסיר את התגובה מ-YouTube.

לחלופין, לחצו על 'חסום מהערוץ' כדי לחסום מהמשתמש את האפשרות לפרסום תגובות על סרטונים בערוץ שלכם.

בהגדרות תגובות, תוכלו להגדיר שכל תגובה חדשה דורשת את אישורכם לפני פרסומה, או להשבית את התגובות.

בהגדרות התגובות תוכלו להגדיר מסננים שיקבעו מי יכול לפרסם תגובות בערוץ שלכם. כמו כן אפשר לחסום תגובות המכילות מילים מסוימות.

כלי בטיחות נוספים